Výstroj – kvalita vs. cena

Většina lidí se ze začátku nemá peněžně tak dobře a chce na výstroji ušetřit jak se dá. Často tak podléhají českým armyshopům, kde se prodávají často předražené nekvalitní kopie. Pro pláckaření mohou kopie vyhovovat, ale jednou nastane moment, kdy se ukáže, že nejsme tak bohatí, aby jsme mohli kupovat levné věci. Když jsem začínal, pořídil jsem si stehenní pouzdro od firmy Mil-tec. Firma známá, mnohými zatracovaná, jinými opěvovaná. Každopádně při jedné akci jsme byly nuceni rychle evakuovat přes sklepní okénko…Když je místnost plná dýmu, nepřítel čistí sklep a vy jste poslední, tak se moc o svou výstroj nestaráte a snažíte se dostat pryč. Když mě kolegové chytli a rychle vytáhli z okénka abych unikl ponižující salvě kuliček do zadku, ozvalo se nepěkné škubnutí a poté rána.
Stehenní pouzdro se totiž chytlo o rám a jak mě rychle táhli ven, utrhlo se a s ním i má manuální záložka. Ta sice jakýs takýs přežila, ale pouzdro to chtělo nové.
V tu dobu sem si uvědomil, že mít pouzdro kvalitnější, mohlo vydržet a já sem si mohl ušetřit lámání hlavy nad sháněním nového.
Kvalita výstroje nejen zlepší pohled na vás (každý kouká na výstroj, ale sou lidé kteří to nahlas neřeknou a nedají to najevo) ale také chrání vaše další investice. Nechali by jste svoji drahocennou plynovou záložku v pouzdře za 350Kč? Nebo by jste si připlatili a měli jistotu, že to pouzdro sice jednou povolí, ale v té době by jste kupovali již páté od Mil-Tecu.
Dobře, řeči, řeči, teď fakta.
Cena se promítá ve třech vlastnostech výstroje – materiálu, šití a ID(Indexu Drsnosti)
Materiál
Materiály jsou různé a člověk se v nich lehce ztratí. Takže pár věcí bych rád uvedl na pravou míru.
1) denier nylon x denier Cordura
Často si přečtete u popisku produktu „xyz denier nylon“ nebo něco podobného. samozřejmě čím větší číslo, tím lepší, ale není nylon jako nylon.
V zásadě platí to, že pokud se nejedná o armádní originály, nebo renomované značky, které často původ svého nylonu neudávají (ale nebojte, kvalitní je), tak hledejte u onoho magického „xyz d slovíčko Cordura, Dupont, Invista. Cordura je typ nylonu a další dvě slova jsou výrobci tohoto nylonu.
Rozdíl je znatelný – obyčejný nylon má lehčí „úplet“ a pokud přes něj třeba přejedete bodlákem/suchým zipem, tak se vytáhne spousta vláken. U pořádného nylonu je to minimum vláken.
Zdroj 2010_02_20 |
Zde vidíte dvě sumky na 1qt US láhev, horní je originál, spodní je Mil-Tec. Rozdíl je vcelku ihned patrný. Odolný nylon poznáte i pohmatu – levný je hebký, protože vlákna nejsou napnuta, zatímco kvalitní je drsný.
Popruhy
Existuje řada typů popruhů, nicméně levné výrobky používají nepevně spřádaný popruh. Ten má opět tendenci se vytahávat a nedržet tvar. Podobný popruh využívá i výstroj AČR, nicméně tam jsou neduhy popruhu eliminovány kvalitním šitím. Popruhy na uchyceni sumek (PALS webbing) by měl splňovat jisté normy. Každopádně čím méně je popruh ohebný a tvárný, tím lépe.
Zdroj Schránka |
zde vidíte rozdíl -popruh dole je viditelně „volnější“ v úpletu, proto se spíš vlákna vytahají a poničí.
Zdroj Schránka |
zde vidíte nerovnoměrnost šití – jednotlivá pole nejsou stejně široká a to může komplikovat přidání sumek.
Rozhodně tímto článkem nechci shazovat čínskou produkci, některé jejich výrobky mě mile překvapily, ale chtěl jsem vám tímto ukázat, že nemusí být nejlepší šetřit na výstroji. Samozřejmě každý má nějaké finanční možnosti, ale dá se pořídit dobrý,kvalitní kus výstroje za dobrou cenu, stačí vědět co hledat.