Často se setkáváme s problémem, že něco v Čechách není, popř je daná věc velmi předražená.
Pak se někde dočteme o supr internetových obchodech v HongKongu či USA, ale jak jim zaplatit? Naivní myšlenka dobírky se nabízí, ovšem tak to nefunguje. A tak nejlepším způsobem, který zároveň umožnuje většina zahraničních obchodů je „PayPal“
O co jde?
PayPal je v podstatě internetový prostředník, který zabezpečuje transakce v prostředí internetu jakožto důvěryhodný třetí subjekt. Namísto, abyste číslo své kreditky a pod. dávali prodejci, zaplatíte účtem Paypal a ten vám částku strhne z účtu/kreditky, kterou mu zadáte. Je to tedy o dost bezpečnější a i pohodlnější.
Jak na to?
Potřebujete mít účet v bance a k nejlépe k němu mít i platební kartu. Ta musí mít aktivované transakce do zahraničí, popř. jako to mám já – využívat tzv. „virtuální kartu“ s kterou jde platit jenom na internetu, ta má již zahraniční platby aktivované.
Půjdete na stránky PayPal a vytvoříte si profil, kde zadáte buď číslo kreditky, bezpečnostní kód (ne PIN, ale kód z druhé strany kreditky, většinou u pole pro podpis) spolu s datem vypršení platnosti. Gratuluju, máte PayPal! Jenom počítejte s tím, že PayPayl vám odečte 50Kč na test, pak se vám ve výpisu/ebankingu ve zprávě u této transakce objeví ověřovací kód, kterým si jednak zvýšíte limity a zároveň si tím vrátíte těch 50Kč.
Co dál?
Teď už vesele brouzdejte a při výběru způsobu zaplacení hledejte PayPal. Budete přesměrováni na stránky PayPalu kde se pomocí e-mailu a hesla přihlásíte, několikrát potvrdíte zaplacení částky (ukáže se vám i přepočet na Koruny) a počkáte až vše proběhne. Některé obchody potřebují pro správné zaevidování objednávky, abyste po dokončení transakce klikli na tlačítko „Return to……….“ které se často objeví na stránkách PayPalu hned po zaplacení
Ještě bych si dovolil upozornit, že PayPal má vlastní kurz, který ne nutně musí kopírovat kurz ČNB a jiných bank.