Projekt M4A1 – část 4.

Po delší době další pokračování. Tentokrát přeměna do současné moderní podoby M4A1.
Odkazy na předchozí části:
Ve třetí části jsem skončil u konfigurace, která by se dala pojmenovat M4A1 SOPMOD (Block I). Už je to celkem dávno, tak proč se pomalu nepřesunout k verzi Block II?
Oficiální plán US SOCOM postupného přechodu z verze Block I na II bylo období 2005 – 2010, ale z té doby byly spíše k vidění poloviční konfigurace, někdy neoficiálně označované jako Block 1,5 🙂 Přechod byl pomalý. A tak hlavní modernizace proběhla přibližně v letech 2007-současnost, kdy se kompletním plánovaným setem Block II vybavila většina zvláštních jednotek SOCOM (SF, Rangers, SEALs, MARSOC a další..). Další plány po Block II jsou nejisté /classified (kdo ví napište :D) ?
Zdroje:
- SOPMOD PROGRAM OVERVIEW For the National Defense Industrial Association Small Arms Symposium 17 April 2006 (Unclassified)
- fotky SOF z nasazení (Irák, Afghánistán..)
Jednou z hlavních změn v Block II je nové předpažbí – Daniel Defense M4A1 RIS II. To je navrženo podle požadavků US SOCOM – volně plovoucí (po celé délce se nedotýká hlavně), navazující vrchní RIS lišta a kompatibilita s granátometem M203.
Airsoft verze RIS II jsou už naštěstí celkem dlouho dostupné. Dokonce máte na výběr z několika výrobců: MadBull, Socomgear, G&P, Big Dragon a objevují se i noname ACM. Na fotkách je starší používané RIS od Big Dragon.
Předpažbí má délku 12,25″, takže přesahuje otvor pro odvod plynu z hlavně. Proto je potřeba použít tzv. low profile gas block (v airsoftu nemá funkci, jen pro zachování realističnosti). Také je potřeba sundat původní delta ring (matice u těla) a nahradit speciálním, který je dodávaný s předpažbím.
Na fotce už vidíte namontovaný nový delta ring a plynový blok:
Montáž je jednoduchá. Pomocí šesti šroubů se RIS II uchytí k matici u těla a potom stačí přišroubovat spodní část (viz. foto), nebo připevnit granátomet k hlavni.
Vrchní RIS lišta je ve stejné úrovni s tou na těle a navazuje téměř bez mezery:
K setu se používají sklopná mířidla od KAC – Micro Flip-Up Rear Sight, 200-600 Meter a ve předu M4 Flip-Up Front Sight. Tyto jsou od G&P:
Kompenzátor na fotkách nepatří k Block II, je to KAC „Triple Tap Compensator“. Jinak se u Block II používá běžný KAC 5.56mm M4QD Flash Hider. Oba umožňují upnutí SOPMOD QD tlumiče od stejného výrobce (na fotce airsoft replika od 5KU). Tlumič z Block 1 měl být původně také nahrazený, ale nakonec k tomu nedošlo. I když jsou na fotkách často k vidění Surefire tlumiče, tak nejde o součást Block II kitu.
Jako laserový zaměřovač/značkovač se používá L-3 /Insight Technologies AN/PEQ-15 ATPIAL. Ten se vyrábí i v mnoha airsoft verzích. Od obyčejných „dummy“ boxů na baterii až po funkční kopie s laserem a svítilnou. Já vybral box od TMC (z Ebairsoft). Porovnání foto z webu Insight Tech. a foto TMC boxu:
Ukázka současného stavu celé zbraně (stavby). Další doplňky jsou LMT/Crane SOPMOD pažba (ne moc povedená ACM kopie), Tango Down dlouhý QD grip a Magpul PMAG.
Jak vidíte ještě schází např. optický zaměřovač. V Block II jsou používané:
- Elcan SpecterDR
- EOTech 553
- EOTech EXPS3
Trochu pokukuji po airsoft replice SpecterDR, ale nemám moc přehled o výrobcích a o kvalitách. Máte někdo doma, orientujete se v nabízených kopiích? Napište prosím.
Ještě ukázka, mnou teď používané sestavy (lehce mimo Block II). T1 Micro (ACM) kolimátor mi vyhovuje nejvíce (po zkušenostech s např. ACM Aimpoint Comp, Eotechy 552 a 553, Acog 4x…) a AFG grip je také subjektivně parádní. Ale od toho je RIS, aby si každý osadil příslušenstvím podle sebe 🙂
P. S. stále platí že rád uvítám veškeré rady, názory, opravy k projektu 😉