Kadence v airsoftu

V tomto článku napíšu něco málo o kadenci zbraní v airsoftu. Jak se dá zjistil, co jí ovlivňuje atd. Pro začátek známá citace z filmu Černí baroni, která tu nesmí chybět 😀
Poručík Troník: „Počkejte, Halíku. Pro začátek jeden takovej názornej příklad, to neškodí, ne? Vemte si, soudruzi, takovej samopal vzor 24. Kontrolní otázka: teď by mě zajímalo, jestlipak víte soudruzi, jakou má takovej samopal kadenci. Nevíte, co? Tsch! Chacha! Podívejte se, já vám to řeknu naprosto přesně, soudruzi: takovej samopal vzor 24 má kadenci ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta!!! Někdy ještě mnohem rychlejší. Tak teď to víte, ale jako kdybyste to nevěděli! Jinak politická diverze a vojenský soud.“
Takže první si ujasníme co je to kadence. Dle wikipedie: Kadence je teoretická rychlost palby jaké je zbraň schopna. Vyjadřuje, kolik střel vystřelí zbraň za určitou časovou jednotku, nejčastěji za minutu. Kadenci tedy můžeme udávat takto: „x ran / sekundu“ , „x ran / minutu“… v angličtině se nejčastěji používá ROF = Rate Of Fire.
V airsoftu je kadence důležitá, stejně jako úsťová rychlost a úsťová kinetická energie o kterých jsem psal v článku Airsoft balistika. budu teď psát hlavně o elektrických airsoftových zbraních, ale kadenci si v druhé části článku můžete změřit i u plynové automatické zbraně.
Jak na kadenci?
Kadenci nejvíce ovlivňuje akumulátor. Konkrétně volty které je akumulátor schopný dodat při zátěži. Čím víc proužků (Voltů) tím víc Adidas (vyšší kadence).
Další část která ovlivní kadenci je elektromotorek zbraně. Dají se pořídit „High speed“ / vysoko rychlostní el. motory, např. Systema Magnum, Guarder High Speed / Infinite, Element Max Speed a další… Ty zvýší kadenci výrazně.
(EDIT 31.5. 2011 – v odstavci bylo chybně označení „High Torgue“ což jsou motorky které se používají na silnější pružiny, ale na kadenci až tak vliv nemají. Díky za upozornění)
Ještě chvíli zůstaneme v elektronice airsoft zbraně, protože kabeláž včetně konektorů a všeho co je zapojené do kabeláže (např. pojistka), také ovlivňují kadenci. Zjednodušeně čím větší odpor kabeláž má tím víc negativně se to projeví na kadenci. Odpor se sníží kvalitnější kabeláží, výměnou konektorů (i na akumulátoru) za lepší. Většina zbraní má v základu tzv. Tamiya konektory a jako výměna se nejčastěji doporučují Dean T / Ultra T konektory.
Dále kadenci ovlivňují díly v mechaboxu. Nejvíce pružina. Čím silnější, tím bohužel nižší kadence. Pokud chcete silnou pružinu musíte nahnat kadenci jinde. Prodávají se odlehčené části vzduchotechniky, kde může pomoci každý gram dolů, ale s tím jsem zatím bohužel neměl možnost experimentovat. Také existují „vysokorychlostní sady ozubených kol“ kde je upravený převod zubů (výrobce SHS uvádí zrychlení cca o 30 až 40% ). Dále určitě záleží nasprávném podložení kol a promazání aby vše běželo hladce.
Snad jsem na nic důležitého nezapomněl, kdyžtak napište prosím do komentářů 🙂
Jak kadenci změřit?
Sice je často úprava pro lepší kadenci znatelná už od poslechu dávky, ale nebylo by lepší znát přesnou hodnotu kadence vaší zbraně? Pokud máte přístup k chronometru a budete mít štěstí že to zrovna ten určitý model umí, tak můžete kadenci změřit na něm. Ale chronometry jsou celkem drahé a málokdo je má.
Ale mikrofon (v mobilu, notebooku, u sluchátek..) a počítač má doma prakticky každý. Kadenci si pomocí mikrofonu můžete zjistit lehce 🙂 Princip je takový, že nahrajete zvuk cca 2-3 vteřinové dávky ze zbraně. Poté je potřeba nahraný zvuk přenést do počítače a otevřít ho v nějakém programu pro digitální úpravu zvuků. Freeware / trial programů se dá najít na internetu hromada. Já používám Audacity, ale stačí i nějaký jednodušší. Hlavní je aby dokázal zobrazit zvukovou stopu:
Ta by měla vypadat nějak takto. Poté už je to jednoduché. Stačí si stopu přiblížit tak aby byly dobře viditelné jednotlivé výstřely a spočítat jejich počet za 1 vteřinu. Na obrázku je tedy kadence 14 ran za vteřinu. Pokud číslo vynásobíte 60 ti, získáte kadenci 840 ran za minutu.
Pro zajímavost kadence Ak-47 je cca 750/min, Vz. 58 cca 800/min, M4 700–950/min…
Tady je video airsoft zbraně která má 32! ran za vteřinu (to už je podle mě šílenost 🙂 ale proti gustu…) :
A tady 52! ran / vteřinu:
Nevýhody vysoké kadence!
Bohužel vysoká kadence má i nevýhody. Střílíte rychleji => rychleji se opotřebují díly v mechaboxu. Při vyšší voltáži akumulátoru a dlouhé dávce, se může stát že se vám opálí kontakty ve zbrani (dá se vyřešit pomocí Mos-fetu / relé), spálí mikrospínač apod… Také při příliš vysoké kadenci nemusí zbraň / zásobník stíhat „podávat“ kuličky.
A pokud stíhá, tak bude zásobník rychleji prázdný 🙂 ale to už není až tak velký problém jako ty předchozí.
No a jakou kadenci máte vy? 🙂
byl jsem na jedné akci u mošnova a jeden borec tam mel mp5 a kadenci jak ta p90 a nakonci tam říkal záložní zbran na 1 akci a uz má po pístu ohoblované zuby
tak pist se ohobluje proto že pružina nestiha pist tlačit na konec valce a kola okamžitě natahujou pist do zadu takže se to obžasžvýkne a sjede se to
Čau skoušel jsem ten prográmek a má s mojí g36 naměřeno 30 bb/S a chci jít min na 40
Ahoj, na jakém motoru, akumulátoru a pružině? Ale 30 je podle mě víc než dostatečné, proč to tahat víc?
Super nápad s měřením kadence přes mikrofon. Zítra to změřím.
Ja som dal na 120 strunu akumulátor z vrtačky 14,4 .To bola kadencia ale asi tak 30 sek potom bolo pieste
S mikrofonem dobrý nápad, pokud je ale někdo bez mikrofonu dá se to i takto: udělat lapač vzít hodinky a sřílet po dobu 1s a pak stačí spočítat kuličky. Vyšlo mi to +-1 kulička oproti měření mikrofonem.
Moje kadence je 12 ran/vteřinu. MP5, pružina 120, 8,4 baterka, zátěžový motor a bore up vzduchotechnika.
čím menší voltáž tím se kontakty opalujou vic kvůli vetším proudům. (Ohmův zákon )
Sice máte prřavdu, že výkon je U*I a tudíž pro stejný výkon při nižším napětí potřebujete větší proud.
Ale.
Na kontaktu je nějaký přechodový opor. To jaký výkon se na kontaktu promění na teplo je dáno opět U*I, kde U je úbytek napětí na tom odporu (kontaktu). Čím vyšší je pracovní napětí akumulátoru, tím vyšší bude úbytek napětí na kontaktu.
Tj. s nižším napětím akumulátoru vám sice roste I, ale klesá U.
Při vyšším napětí akumulátoru je to jde obráceně.
Další věc je jiskření, kterému prospívá vyšší napětí.
Technicka poznamka: pro vetsi kadenci, zvlaste v kombinaci se silnejsimi pruzinami (m120…) jsou potreba zatezove motory (high torque), nikoliv vysokorychlostni. Je to prosté. Vysokorychlostni motory uz logicky nejsou urcene pro velkou zatez, ovsem silnejsi pruzinou ci vysokorychlostnimi koly (13:1) tu zatez zvysujete a ten to pak proste nedava… Zatimco zatezovy bez problemu.