Airsoft ve světě

Jak je to s airsoftem v České republice, tak nějak víme, ale jak je to v jiných zemích ve světě? 🙂
Texty o povoleních a zákonech jsou zjednodušené a nemusejí úplně odpovídat skutečnosti. Jestli najdete nějakou chybu, nebo zastaralou informaci, napište prosím např. do komentářů, nebo přes kontaktní formulář.
Aktualizace 22.7.2013
- Převoz zbraně přes/do jiné země
Pozor! si dejte i při „obyčejném“ převozu airsoftové zbraně. Např. v Německu při namátkové kontrole vozidla policií nebo celníky o zbraň s velkou pravděpodobností přijdete a dostanete se do dalších problémů (pokuta, obvinění za převoz…) – zkušenost jednoho čtenáře a mnoho dalších lidí (např. převážení vzduchovky, větrovky apod.). Silně doporučuji prostudovat nařízení těch zemí přes které plánujete cestovat (toto v článku popsané není).
—
- Česká Republika
První pro upřesnění a porovnání popíšu jak je to u nás:
Airsoftové zbraně spadají podle zákona o zbraních a střelivu do „kategorie D„. Airsoftovou zbraň této kategorie může koupit, vlastnit a nosit každá osoba starší 18ti let způsobilá k právním úkonům. Není potřeba vlastnit zbrojní průkaz. Při přenášení na veřejných místech musí být zbraň nošená skrytě. Dále je zákaz používání zbraně na veřejně přístupném místě, nesmí při tom být ohrožena žádná osoba nebo majetek. Dle zákona také držitel zodpovídá za zabezpečení zbraně proti zneužití, ztrátě nebo odcizení! Úsťová rychlost airsoftových zbraní přímo omezena není, ale v kategorii D je omezení úsťové kinetické energie plynových zbraní do max. 16 Joulů. PČR má právo kontrolovat dodržování poviností a zákazů a má také právo zbraň na místě zabavit!
Mnoho nařízení a povinností, ale po přečtení článku možná budete rádi se stavem v ČR.
- Austrálie
S airsoftem v Austrálii je to momentálně bohužel špatné. Podle státních a federálních zákonů je nabývání a vlastnění airsoftových zbraní protizákonné! 🙁 Zákonodárci také zakazují veškeré repliky které připomínají automatické a vojenské zbraně. V austrálii je sdružení AirsoftCouncil snažící se prosadit povolení, ale zatím neúspěšně.
- Kanada
V Kanadě jsou airsoftové zbraně, které připomínají reálné střelné zbraně (takže prakticky všechny 🙁 ) klasifikované jako repliky střelných zbraní a jsou zakázané! 🙁 Individuálně je ale možné pořídit průhledné plastové, nebo ve airsoftové zbraně ve zmenšeném měřítku. Jakákoli zbraň s úsťovou rychlostí větší než 152,4 m/s, nebo úsťovou energií větší než 5,7 Joulů je podle zákona považována jako „ostrá“ střelná zbraň. Nákup v Ontariu a Britské kolumbii je povolený od 18ti let, používání je povolené i pod 18 let, ale mladší než 8 let musí být pod dozorem 18ti letého člověka. Převážené airsoftové zbraně přes hranice jsou běžně zabavovány (je možný jen nákup se speciální obchodní licencí).
- Čile
O Čile asi nikdo z nás moc faktů neví, natož jak to mají s airsoftem. Takže Vás asi překvapí že Čile je první zemí na světě, ve které se na airsoft nahlíží jako na plně soutěžní sport 😀 A tedy je i airsoft povolený (nad 18 let).
- Čína
V Čínské Lidové republice je na hlavním území airsoft kupodivu povolený, ale policie z důvodu složitého rozeznávání od ostrých zbraní často airsoftové zbraně nezákonně zabavuje. Také je mezi lidmi často roznesená nepravda že je airsoft nepovolený. V Hong Kongu a Macau je airsoft legální. Jen je omezená úsťová energine na max. 2 Jouly. Věkově omezený prodej airsoft zbraní nijak není.
V Hong Kongu a Macau je také legální a volný import + export + výroba airsoftových zbraní a příslušenství. Což je na rozvoji celosvětového airsoftu velmi znát 🙂
- Francie
Francie to má podobné jako v ČR jen pod 18 let mohou být používané zbraně max. 0,08 Joulu. Jinak je omezení na max. 2 Joule (přibližně 137 m/s s 0,2g BB).
- Německo
Airsoftové zbraně pod 0,5 Joulu jsou prodávané lidem od 14ti let (i když je povolení od 3 let). Airsoftové zbraně od 0,5 do 7.5 Joulů musí být „natahovací“ nebo semi-automatické a jsou prodejné lidem od 18ti let. Bohužel legálnost používání airsoftových zbraní na airsoftových akcích je velmi diskutovaná. A tak velké množství lidí odjíždí na akce do okolí Německa (ČR, Francie, Belgie, Rakousko..).
- Itálie
V Itálii jsou airsoftové zbraně zákonem brány jako hračky a mají omezenou úsťovou rychlost na max. 100 m/s (úprava zbraní na větší výkon je protizákonná). Věk pro nákup omezený není, ale je doporučený od 18ti, případně 14ti s doprovodem rodičů.
- Japonsko
V Japonsku jsou airsoft a airsoftové zbraně povolené, ale zbraně musí mít max. 1 Joul. To je také důvod proč mají zbraně Tokyo Marui relativně nízký výkon.
- Slovensko
Slovenský pohled zákona na airsoft je téměř stejný jako v ČR. Airsoftové zbraně jsou také v „kategorii D“, mají omezenou úsťovou energii na 15 Joulů a používání je povolené od 18ti let.
- Spojené království
V UK platí od roku 2007 omezení pro tzv. RIF (Realistic Imitation Firearms ~ Imitace reálných střelných zbraní) a jejich prodej, import a výroba je zakázaná. Nerealistické povolené imitace musí být více než 50% průhledné, jasně barevné (řervené, oranžové, žluté, modré, růžové..) a mají také omezené rozměry.
Naštěstí existuje vyjímka jménem UKARA (United Kingdom Airsoft Retailers Association), což je asociace, která umožňuje registraci a povolení pro prodejce, hráče a majitele airsoftových „hřišť“. Registrovaný hráč má poté možnost zakoupit, vlastnit a používat airsoftovou zbraň i když jde o RIF. Airsoft a vlastnění airsoftové zbraně je povolené od 18ti let.
- Spojené státy americké
Podle federálního zákona nejsou airsoftové zbraně brány jako střelné zbraně a jsou legální nezávisle na věku. Ale záleží na omezení jednotlivých států nebo měst v USA. Například v Kalifornii je nákup AS zbraně od 18ti let (zajímavé je že věk prodejce prý omezený není 🙂 jen má povinnost ověřit že věk kupující osoby je 18+ let).
Prodávané AS zbraně musí mít konec hlavně oranžový nebo musí mít průhledné tělo (čirý plast). Po nákupu této zbraně už záleží na místním zákonu jestli musí být oranžové označení ponecháno, nebo může být odstraněné.
—
Hlavní zdroj informaci: en.wikipedia.org/wiki/Legal_issues_in_airsoft